Temmuz 21, 2024
Beslenme & Diyet Detoks

10 Soruda detoks

Şehir hayatının yol açtığı fiziksel ve zihinsel yorgunluktan hatta tükenmişlik hissinden kurtulabilmek, bedeni toksinlerden arındırmak amacıyla detoks uygulayanların sayısı hızla artarken Acıbadem Göktürk Tıp Merkezi ve Acıbadem Zekeriyaköy Tıp Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Müge Güzey, 10 soruda detoksun inceliklerini anlattı.

Detoks enerjisi düşük bir beslenme programı olduğu için yoğun iş temposu sırasında bünyenizi sarsabilir. Kaldı ki iş stresi de toksin seviyesini artıracağı için yaptığınız detoks hedefe ulaşamaz. Detoks için doğru zamanı yani çalışmadığınız, kafanızın şehir hayatıyla meşgul olmadığı sakin bir günü seçmelisiniz.

 

Detoksa ihtiyacınız olduğunu nasıl anlarsınız?
Son zamanlarda geçmeyen baş ağrınız, kronik yorgunluğunuz, kabızlık ve şişlik gibi sindirim sistemi ile ilgili sıkıntılarınız varsa detoks yapmak için alarm zilleri çalmış olabilir. Genelde mevsim geçişleri ve stresli bir dönem sonrası bu semptomları gösterebiliriz bu dönemler de detoks için uygun zamandır.

 

 

Yüksek tansiyon ve diyabetiniz varsa detokstan uzak durun!

 

 

Bunlardan birine sahipseniz detoks yapmayın! 
Gebe veya emziriyorsanız, yüksek tansiyon, gut, polikistik over sendromu ya da diyabet gibi kronik bir hastalığınız varsa detokstan kesinlikle uzak durmalısınız. Diyabet olmasa bile insülin direnci veya şeker metabolizmasında bozukluk olan bir kişinin de detoks yapması sakıncalıdır. Çocuklar ve gelişme çağında olanlar için de kesinlikle uygun değildir.

 

Detoks nasıl yapılmalıdır? 
Detoksun amacı bedeni toksinlerden arındırmak olduğundan et, yağlı ve şekerli besinler, işlenmiş hazır ürünler ve kahve-çay gibi kafein içeren içecekler diyetten çıkarılır. Asıl detoks sadece sebze ve meyveden oluşmalıdır ancak bazı detokslarda yoğurt, kefir, balık gibi hayvansal kaynaklı besinler ve ceviz, badem gibi sert kabuklu meyveler ilave edilir.

 

Detoks ne kadar sürmelidir? 
Sadece sebze ve meyvelerden oluşan bir detoks 1 gün ile sınırlandırılmalıdır. Daha fazla yapılmak isteniyorsa en fazla 3 gün yapılmalıdır ancak üst üste değil araya mutlaka normal beslenmenin konduğu günler şeklinde olmalıdır. Bu tarz bir detoks hayvansal gıdalardan yoksun olduğu için uzun dönem yapıldığı taktirde bitkisel besinlerde yeteri kadar bulunmayan protein, B12, demir, kalsiyum gibi makro ve mikro besin öğeleri yetersizliğine neden olur. Hayvansal besinlerin eklendiği detoks ise beslenme uzmanı gözetiminde 7 güne kadar yapılabilir.

Lavman yerine probiyotik takviyesinde bulunun

 

 

Detoks suplementlerle desteklenmeli mi?

Birçok detoks kampında kişilere rahatlama hissiyatı sağlamak için lavman uygulaması yapılır. Lavman ile bağırsaklarınız mekanik olarak boşalırken bir rahatlama hissedersiniz ve detoksun işe yaradığını düşünürsünüz ancak bu bir yanılsamadır. Bağırsaklarınızın hızlı bir şekilde boşaltılması beraberinde bağışıklık sisteminin destekçileri olan dost bakterilerin de (probiyotikler) bağırsak çeperinden uzaklaşmasına neden olur, bu da ileri dönem için hastalıklara yakalanmada temel risk faktörüdür. Lavman yerine bağırsak çeperini destekleyen probiyotik takviyesinde bulunmanız bağırsak duvarını iyileştirerek kalıcı olarak sağlığınızı korur. Bu yüzden detoks süresince ve sonrasında da probiyotik kullanabilirsiniz.

 

Detoks süresince telefon ve tablete son!
Şehir hayatından ve stresten uzak, temiz havada yoga ve nefes egzersizleriyle desteklenmiş bir detoks bedeniniz için en iyi sonucu almanızı sağlar. Detoks için yoğun tempoda çalıştığınız bir gün uygun bir zaman değildir. Şehirden uzaklaşamıyorsanız bile detoksu tatil günlerinize denk getirmeniz detoksun etkinliğini artırır. Detoks süresince telefon, tablet gibi iletişim araçlarından uzak durmak da stres etkenlerinden uzaklaşmanızı sağlar.

 

Detoks bir zayıflama yöntemi değil

 

Detoks yağ kaybına neden olur mu? 
Kafaları karıştıran sorulardan birisi de budur. Detoks bir zayıflama yöntemi değildir. Detoks yaparken asit yoğunluğunun azalmasıyla ödem atımı gerçekleşir. Tartıda ağırlığın azalması ise bu yüzdendir; gerçek yağ kaybı gerçekleşmez.

 

 

Sebzelerin suyu mu içilmelidir?
Detoks sırasında meyve ve sebzelerin suyunu ille de içmek zorunda değilsiniz. Detoksun sıvı formda olmasının nedeni tek başına tüketilmesi zor olan sebzeleri meyvelerle birleştirerek tüketilebilecek forma getirmektir. Oysaki çiğnemek yeme sürenizi uzatarak daha rahat doymanızı sağlar, katı şeyler sindirim sistemini daha geç terk ettiği için daha geç acıktırır. Bu yüzden tatları sizi rahatsız etmiyorsa elma ve ıspanağı içecek haline getirmek yerine çiğneyerek de detoks yapabilirsiniz.

 

Detoks sonrası nasıl beslenilmelidir? 
Detoksu sağlıklı beslenmeye başlamak için bir adımmış gibi düşünebilirsiniz. Detoks sonrası da en iyi faydayı sağlayacak bir beslenme programıyla sağlığınızı koruyabilirsiniz. Bunun için tek düze beslenme programı değil; kompleks karbonhidrat, az yağlı süt ürünleri, haftada 1-2 gün kırmızı et, 2-3 gün balık ve 2 gün kuru baklagillerin olduğu, zeytinyağı, ceviz, badem gibi sağlıklı yağların bulunduğu, sebze ve meyve ile desteklenmiş bir beslenme programı uygulamalısınız. Haftada en az 150 dakikalık düzenli egzersiz yapmanız da sağlığınıza bütüncül yaklaşmanızı sağlar.

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir