Temmuz 17, 2024
Genel Spor Spor & Fitness

Hangi yaşta hangi egzersiz yapılmalı?

Uzmanlar hangi yaşta hangi egzersizin yapılması gerektiğini açıkladı.

Buna göre, 1-4 yaş arasında gün içinde 180 dakika süreyle aktif olunmalı. 5-11 yaş aralığında ip atlama ve jimnastik yapılmalı, 12-18 yaş aralığında tempolu dans ve yoga yapılmalı, yetişkinler haftada en az üç gün dayanıklılık egzersizleri yapmalı.

HAREKETSİZLİK ÖLDÜRÜYOR

Medicana International Ankara Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Öznur Öken, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) son raporlarına göre fiziksel aktivite azlığı veya hareketsizliğin birçok ülkede hızlı bir şekilde yaygınlaştığını ve kanser, kalp-damar hastalıkları, şişmanlık, tip 2 diyabet, osteoporoz gibi birçok sistemik hastalığın artışına neden olduğunu bildirdi. Fiziksel hareketsizliğin ölümlere yol açan risk faktörleri içinde 4. sırada yer aldığını belirten Öken, dünya genelinde 3.2 milyon insanın fiziksel aktivite azlığının neden olduğu sorunlar sonrasında yaşamını yitirdiğini açıkladı. Öken şöyle devam etti:

 

GÜNDE 30 DAKİKA ÖMRÜ UZATIYOR

“Türkiye Fiziksel Aktivite Rehberi’ne (2014) göre, haftada 4-5 gün ve günde 30 dakika hafif veya orta şiddette fiziksel aktivite yapan bireylerde, yeterli düzeyde fiziksel aktivite yapmayan bireylere göre ölüm riskinin yüzde 20-30 arasında daha az olduğu tespit edildi.

Fiziksel aktivite kişinin kendisini daha enerjik hissetmesini, daha canlı, hareketli ve huzurlu olmasını sağlayarak yaşam kalitesini artırıyor. Fiziksel hareketsizlik yalnızca yetişkinler için değil, çocuklar ve gençler için de ciddi bir problem. İnaktif çocuk, inaktif bir yetişkin demek. Bu nedenle, bebeklik çağından itibaren çocuklarda aktivitenin artırılmasının ve gün içerisinde hareketsiz olarak geçirilen sürenin azaltılması önemli.

*1-4 yaş arası her gün 180 dakika hareket

*5-11 yaş arası ip atlama, jimnastik

*12-18 yaş arası dans ve yoga

*Yetişkinler haftanın 5 günü yürümeli  (hürriyet)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir