Eylül 14, 2019
Doktorlar Prof.Dr. Haşmet Mesut Özsoy

Prof.Dr.Haşmet Mesut Özsoy

Prof. Dr. Haşmet Mesut Özsoy Özel Ege Şehir İzmir Hastane’sinde görev yapmaktadır.

Anadolu Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastane’sinde 1985 – 1991 yılları arasında eğitim görmüştür. Uzmanlığını Ankara Hastane’sinde 1993 – 1997 yılları arasında yapmıştır. İngilizce bilmektedir.

Deneyimleri İzmir Başkent Üniversitesi Zübeyde Hanım Uygulama Ve Araştırma Merkezi, Gözde İzmir Hastanesidir. Retroperitenoal Varyasyonlar Retroperitoneal Cerrahideki Önemi Literatürün Gözden Geçirilmesi ( Jinekoloj-obstetrik ve Neonatoloji Tıp Dergisi), Nedbesiz Uterus Rüptürü:8 Olgunun Analizi (Türk Jinekoloji ve Obstetri Derneği ) dergilerine katkıda bulunmuştur.


 


MIKROAKIŞKAN ÇİP YÖNTEMİ

“Teknoloji ve bilimsel araştırmaların getirisi olarak Mikroakışkan Çip Yöntemi gebelikte yeni bir adım olarak karşımıza çıkıyor. Türkiye’de ve diğer ülkelerde yapılan tedavilerde bu yöntem önemli bir yer tutmaya başladı. Son 1 yıldır ülkemizde de kullanılan yöntem ile infertiliteden şikayet eden hastalar bebek sahibi olmaya başladı. 2017 yılında bu konuyla ilgili hem bilimsel hem de gebelik oranlarını artırmak için Çip Bebek Klinikleri açılması için ön ayak olacağız. Bu kliniklerde Embriyologlara verilecek eğitimlerle birlikte gebelik takibi, aşılama ve tüp bebek yöntemini anlatacağız; canlı bebek oranlarını da istatistiksel olarak artırılması için çalışacağız. Bu konudaki bilgi ve deneyimlerimizle komşu ülkelere hem bilimsel hem de sağlık politikaları alanında katkı sağlayacağız.”


TÜP BEBEKTEDAVİSİ

Tüp bebek tedavisine başvuran çiftlerin yaklaşık yarısında kadına bağlı diğer yarısında erkeğe bağlı nedenler söz konusudur. Genel olarak tüp bebek tedavisini gerektiren durumları sıralayacak olursak;
  • Yumurta rezervi,kapasitesi azalmış kişiler (yaş,genetik nedenler,çikolata kistleri ,geçirilmiş ameliyatlar vb nedenlerle)
  • İleri yaşta çocuk sahibi olmak isteyen çiftler
  • Sahip olduğu genetik hastalık nedeniyle embriyoda genetik tahlil yapılması gereken çiftler
  • Tüplerde normal gebeliğe imkan vermeyen onarılamayacak hasarın olması
  • Spermde sayısal ya da şekilsel olarak ileri derecede düşüklük olması veya hiç spermin olmaması
  • Tetkikleri normal olmasına rağmen yeterli süre beklemelerine rağmen gebelik gerçekleşmeyen çiftlerde tüp bebek tedavisi olabilir.


YUMURTALIK KİSTLERİ

En sık rastlanan şikayet kasık ağrısı, ilişkide ağrı, karında dolguluk hissi ve adet düzensizlikleridir.


RAHİM AĞZI KANSERİ

Dünya genelinde her yıl yaklaşık 500 bin kadın, rahim kanserine yakalanıyor. Daha da kötüsü bu kadınların 250 bini geç teşhis nedeniyle hayatını kaybediyor.

 

TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE

Kafein içersin veya içermesin, şekerli içecekler tüp bebek tedavisi gören kadınların başarısını, şeker içermeyen kafeinli içeceklere göre daha fazla etkiliyor olabilirler.

YENİ CİHAZLA ERKEN TEŞHİS

Rahim ağzı dokusunda gelişen kanser öncesi hücresel değişimlerin, Smear ve HPR testine göre 2 yıl daha erken teşhis edilebilecek.

LAZER YÖNTEMİ

İdrar kaçırma tedavisinde, “Lazer Yöntemi” ile ameliyat, anestezi, kesi ve dikiş olmadan idrar kaçırma probleminiz çözülebilir.

HPV TESTİ NEDEN GEREKLİ ?

Bu virüs %100 Rahim ağzı kanserine neden olmaktadır.HPV testi rahim ağzı, rahim duvarı kanserinin tanısında yol göstericidir.


PROF. DR. ÖZSOY’DAN
MİYOM UYARISI

Her 10 kadından 4 ile 6’sında görülen miyomların takip edilmesi gerekir; bunun için 6 ayda bir ultrason kontrolü yapılması önemlidir. Rahim duvarında iyi huylu tümörler olarak gelişen miyomların küçük olduğunda rutin takip yeterlidir. Zamanla büyüyen ve sayısı artan miyomların cerrahi müdahale gerektirmektedir. “Yeni evli çiftlerde veya gebelik planlayanlarda ultrason kontrolünde miyomlarla karşılaşabiliyoruz. Bu gruptaki hastalarda da miyom embolizasyonu yöntemiyle anestezi ve ameliyat olmaksızın miyomun büyümesini engelliyor ve küçülmesini sağlıyoruz”

Gelişen teknolojiyle birlikte miyomların ameliyatsız olarak tedavi edilebilmektedir. “Miyom embolizasyonu denen yöntemle lokal anestezi kullanarak miyomu besleyen damarları tıkayarak büyümesini engelliyoruz. Miyomlar eğer büyür ve sayısı artarsa genç yaştaki bazı hastaların rahminin alınmasına sebep olur. Yüzde 1 – 3 oranında ise bu miyomlar kansere dönüşme riski taşır. Miyomlar adet kanamalarının düzensizleşmesine, uzun sürmesine, ağır kanamaya ve ağrıya yol açabilir. Cinsel ilişki sırasında ağrı, karında şişlik, kabızlık ve sık sık idrara çıkma isteği görülebilir” Her kadının mutlaka 6 ayda bir uzman bir hekim gözetiminde ultrason kontrolünden geçmesi gerekmektedir.


Kadın hastalıkları ve doğum konuları hakkında ki sorularınızı cevaplandımak için bize ulaşabilirsiniz.

Gaziler Caddesi No:472 Yenişehir 55000 Konak, İzmir Konak, İzmir

randevu@profdrhasmetmesutozsoy.com

(+90) 533 042 17 91

www.profdrhasmetmesutozsoy.com


Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir